Odkąd Festiwal Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju stał się bezdyskusyjnym wydarzeniem numer 1 wśród imprez górskich w Polsce, zaczęliśmy publikować Numer Lądecki. Tak bowiem określamy doroczne, powakacyjne wydanie GÓR, nawiązujące zawartością do programu festiwalu, w którym zawsze znajduje się miejsce dla najważniejszych wydarzeń i rocznic w naszym górskim światku, a ostatnimi laty – dzięki Złotym Czekanom – także dla największych osiągnięć w światowym alpinizmie. Dzięki temu Magazyn, który trzymacie w rękach, zazwyczaj jest interesujący nie tylko dla lądeckich widzów, ale dla każdego miłośnika sportów wspinaczkowych i outdoorowych. Liczę, że nie inaczej będzie tym razem.
Rozpoczynamy sporym blokiem spod znaku Złotych Czekanów, czyli biografią Catherine Destivelle, laureatki Piolet d’Or Carrière, oraz opisami czterech wspinaczek nagrodzonych najważniejszymi alpinistycznymi nagrodami za przejścia dokonane w 2019 roku. Nie zapomnieliśmy o stricte festiwalowych smaczkach: kulisy powstawania imprezy i pracy nad nią odsłaniają dyrektorzy lądeckiego wydarzenia: założyciel Zbigniew Piotrowicz i obecny kierownik Maciek Sokołowski. Za pomocą galerii zdjęć tamtejszy klimat opisują też fotografowie od lat dokumentujący największe branżowe święto.
Na drugie danie dostaniecie świetną historię na miarę okładki – opowieść Łukasza Dudka o solowym przejściu jednej z najtrudniejszych wielowyciągówek świata: drogi Pan Aroma na Cima Ovest di Lavaredo. Jak pamiętacie, wiosną tego roku w Numerze Jurajskim przeprowadziłem z naszym eksportowym wspinaczem wywiad o jego samotnych prowadzeniach w polskich skałach i na wielkich ścianach. Cieszę się, że Łukasz zrobił w tej dyscyplinie kolejny krok, dopisując do swojego imponującego wykazu następny wyczyn o światowej klasie. Jednak nie od dziś wiadomo, że aby dokonanie wspinaczkowe doczekało się sporego rozgłosu, sama jego jakość nie wystarczy. Równie ważny jest dokumentujący je materiał zdjęciowo-filmowy. Tym razem zadbał o niego świetny fotograf Piotrek Deska, którego kadry spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem w górskich mediach na całym świecie. Docenił je także nasz zespół redakcyjny, zamieszczając jeden z nich na okładce.
Nie mogło zabraknąć też autorów innych ciekawych polskich osiągnięć w skałach i górach świata, których większość opowie o swoich przygodach podczas spotkań w Lądku. W ramach zapowiedzi Kacper Tekieli opisuje na naszych łamach wytyczanie nowych linii w Norwegii, Michał Czech i Wadim Jabłoński – powtórzenie słynnej Grani Peuterey, a Ola Taistra – przejścia klasowych wielowyciągówek na Sardynii.
Na deser oczywiście serwujemy całą gamę propozycji górskich przygód: wejście na Ararat, trekking w Adamello, via ferraty nad Gardą oraz różne sposoby pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego. Najpiękniejsze szczyty świata opisują też himalajskie tuzy: Rysiek Pawłowski mówi o najciekawszych celach dla wysokogórskiego turysty, a Anka Czerwińska – o K2.
Mamy nadzieję, że w tym numerze każdy znajdzie coś dla siebie. Bo z planowaniem zawartości kolejnych wydań GÓR jest identycznie, jak z konstruowaniem programu festiwalu w Lądku-Zdroju. Zawsze obiecujemy sobie, że następnym razem będzie mniej artykułów i tematów, a zwykle kończy się – jak to nazywa nasz redakcyjny kolega – na „encyklopedii”. W obu przypadkach jest to jednak tylko i wyłącznie świadectwo naszej pasji. Cieszymy się, że ją z nami dzielicie. Do zobaczenia w Lądku!
Piotr Drożdż
Redaktor naczelny