Szlak Orła w Tyrolu od dwóch dekad niezmiennie zachwyca miłośników gór. Położony w sercu majestatycznego Tyrolu, regionu w zachodniej Austrii, ten wyjątkowy szlak długodystansowy łączy w sobie wymagającą trasę, zapierające dech w piersiach widoki oraz niezapomniane spotkania z dziką przyrodą.
Prowadzący przez spektakularne krajobrazy austriackich Alp, oferuje wędrowcom możliwość bezpośredniego kontaktu z surowym pięknem wysokogórskiej przyrody. Z okazji jubileuszu 20-lecia jego istnienia ponownie możemy docenić jego unikalne walory oraz niezwykłą siłę przyciągania, jaką ma wędrówka przez alpejskie krajobrazy.
Najważniejsze informacje o Szlaku Orła
- Całkowita długość: 426 kilometrów
- 33 etapy (1 łatwy, 20 o średnim stopniu trudności, 12 trudnych)
- 30 000 metrów podejścia w górę, 28 000 metrów podejścia w dół
- 7 pasm górskich na terenie Północnego i Wschodniego Tyrolu
- 75 miejsc na odpoczynek i nocleg wzdłuż trasy
- Najwyższy punkt: 2848 m n.p.m. (przełęcz Gradötzscharte na 7. etapie trasy we Wschodnim Tyrolu)
Więcej ciekawych informacji oraz statystyk dotyczących Szlaku Orła można znaleźć na stronie: https://presse.tirol.at/en/eagle-walk-in-numbers/258811

Długodystansowy szlak o symbolicznym znaczeniu
Szlak Orła swoją nazwę zawdzięcza majestatycznemu symbolowi narodowemu Tyrolu – to orzeł, który uosabia wolność, siłę oraz dalekowzroczność. Sama trasa – prowadząca od St. Johann in Tirol będącego na wschodzie do St. Anton am Arlberg na zachodzie – przypomina sylwetkę orła z rozpostartymi skrzydłami. W przeciwieństwie do wielu europejskich szlaków długodystansowych, które często wiją się z północy na południe przez góry i doliny, Szlak Orła w większości biegnie w linii wschód–zachód (w Północnym Tyrolu) i zachód–wschód (we Wschodnim Tyrolu). Taki układ zapewnia zapierające dech w piersiach „orle” widoki – spektakularne panoramy głębokich dolin, stromych ścian skalnych i rozległych górskich krajobrazów.
Wędrowcy, którzy zdecydują się podążyć tą alpejską trasą, muszą wykazać się odwagą, siłą i wytrwałością – w zamian otrzymają za to niezrównane wrażenia i niepowtarzalne perspektywy.
Szlak liczy łącznie 330 kilometrów w Północnym Tyrolu (24 etapy) oraz 96 kilometrów we Wschodnim Tyrolu (9 etapów). Przebiega także przez jedne z najbardziej imponujących pasm górskich Tyrolu: góry Kaiser, Alpy Brandenburskie, góry Karwendel, Alpy Tux, Wetterstein, Alpy Lechtalskie i Wysokie Taury. Trasa ta łączy alpejskie wyzwania z kulturowymi atrakcjami, ukazując jednocześnie niezwykłą różnorodność tyrolskiego krajobrazu i ukształtowania wspomnianego terenu.
Historia i rozwój Szlaku Orła
Inspiracją do stworzenia Szlaku Orła była chęć umożliwienia pieszym turystom doświadczenia całego Tyrolu w trakcie jednej, spójnej wędrówki. Od momentu powstania w 2005 roku, szlak ten szybko zyskał renomę jako jeden z najwspanialszych długodystansowych szlaków wędrówkowych w Europie. Już w 2007 roku sieć tras została rozbudowana do 127 etapów wędrówki dzięki połączeniu południowych dolin z regionalnymi szlakami bocznymi, tzw. „piórami Szlaku Orła”.
W 2015 roku przeprowadzono natomiast restrukturyzację, która doprowadziła do powstania obecnej, zdecydowanie bardziej zwartej trasy. Towarzyszyło temu także dopracowanie tematyczne, co pozwoliło na lepsze zdefiniowanie doświadczenia, jakie oferuje szlak, jego grupy docelowej, a w konsekwencji – sprawiło to, że stał się on wyraźniej pozycjonowany go na rynku turystycznym.
Szczególnym wyróżnikiem – oprócz spektakularnych „orlich” panoram – są alpejskie opowieści, towarzyszące każdemu etapowi. Przekazują one ciekawe historie oraz ukazują charakterystyczne cechy i dzieje danego pasma górskiego. Można je przeczytać online lub w formie książkowej w schroniskach górskich wzdłuż trasy – stanowią one literackiego towarzysza wędrówki, który czyni ją jeszcze bardziej wartościową i ciekawą.

Orzeł – król tyrolskich gór
Z odrobiną szczęścia wędrowcy mogą na Szlaku Orła dostrzec również i w naturze majestatycznego orła przedniego – widok, który jeszcze sto lat temu byłby niemal niemożliwy, gdyż populacja tych ptaków w Austrii była drastycznie niska. Dziś te drapieżniki znów zamieszkują wszystkie tyrolskie doliny. Szczególnie licznie występują w masywie Karwendel, który stanowi jedne z najważniejszych siedlisk orłów w całych Alpach. Z imponującą rozpiętością skrzydeł dochodzącą do 2,4 metra i prędkością w locie nurkowym sięgającą 300 km/h, szybują wysoko nad głowami wędrowców – przypominając im o symbolicznej nazwie Szlaku Orła i potędze jego patrona.
Specjalne atrakcje z okazji jubileuszu
Z okazji 20-lecia Szlaku Orła regiony położone wzdłuż jego trasy kładą szczególny nacisk na promocję tej wyjątkowej wędrówki i przygotowały szereg specjalnych ofert, które zachęcają do odkrywania szlaku. Na turystów czekają jubileuszowe niespodzianki – w nadchodzące lato 2025 roku w Tiroler Zugspitz Arena będziecie mogli odwiedzić nowy punkt fotograficzny „Eagle Walk Photo Point”.
Schroniska górskie wzdłuż trasy będą serwować gościom specjalne dania inspirowane Szlakiem Orła. Z kolei w St. Anton am Arlberg na wędrowców czeka wyjątkowa atrakcja – „Eagle Walk Challenge”, czyli wyzwanie, którego ukończenie nagradzane będzie jubileuszowym zestawem upominkowym.
Warto również wspomnieć o ekologicznej dostępności Szlaku Orła – dzięki dobrze rozwiniętej sieci transportu publicznego, wiele etapów długodystansowej trasy jest łatwo osiągalnych autobusem czy pociągiem. Sprawia to, że podróżowanie i planowanie wędrówki staje się o wiele bardziej komfortowe i przyjazne środowisku.

Rosnący trend wędrówek długodystansowych
W ostatnich latach wędrówki długodystansowe zyskują coraz większą popularność. W 2024 roku aż 90% gości odwiedzających Tyrol w lato wybrało piesze wędrówki jako główną formę spędzania urlopu. Już w 2017 roku 30% niemieckich i 18% austriackich turystów deklarowało udział w wyprawach długodystansowych – a trend ten nieprzerwanie rośnie.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, wiele regionów poszerzyło swoją ofertę o liczne szlaki długodystansowe. Turystów przyciąga wyjątkowe połączenie, jakim są sportowe wyzwania, czas na wyciszenie i możliwość głębokiego kontaktu z naturą.
Wędrówki na długich trasach cieszą się szczególnym uznaniem wśród młodszego pokolenia, co znajduje odzwierciedlenie w dynamicznym rozwoju tego typu szlaków. Szlak Orła jest trasą pionierską – to właśnie on przecierał szlaki dla wielu innych tyrolskich tras długodystansowych.

Polecane linki
Jak dojechać? Do Tyrolu, alpejskiego regionu w Austrii dojedziemy z Polski, w ciągu około 8 godzin samochodem.
O Tyrolu: Tyrol to region w zachodniej części Austrii. Tu rządzi natura – zaledwie 12 procent powierzchni Tyrolu może być trwale zagospodarowana i zamieszkana – pozostała przestrzeń to górski teren, który został starannie przygotowany na przygodę. Na spragnionych wrażeń gości czekają piesze i rowerowe szlaki i aż 500 szczytów górskich, które przewyższają polskie Rysy, sięgając ponad 3000 metrów. Tyrol to również przygoda z żywiołem wody – górskie jeziora, w których można się kąpać i rzeki, które rzucają wyzwanie kajakarzom górskim. Więcej informacji w serwisie turystycznym: www.tyrol.pl
Tekst i zdjęcia / Materiały prasowe