Ubrania outdoorowe są ważnymi uczestnikami naszych górskich przygód. Zdobywają z nami szczyty, są niemymi świadkami naszych błędów i niepowodzeń. Niosą w sobie wspomnienia, doświadczenia i emocje. Czasem jednak nawet najlepszej jakości materiały i rozwiązania technologiczne nie mają szans w starciu z naturą lub naszą niefrasobliwością. Rozerwane spodnie trekkingowe, dziura w ulubionej puchowej kurtce czy przetarcia w polarze to jednak nie powód, by pożegnać się z nimi i historią wspólnych przygód na zawsze. Marka Patagonia przypomina: nie wyrzucaj, napraw!
Rosnąca popularność tzw. szybkiej mody sprawia, że tak jak pochopnie i często bezrefleksyjnie dokonujemy zakupów, tak też rozstajemy się z naszymi ubraniami. Piętrzące się góry odzieżowych śmieci stanowią jednak jeden z największych problemów środowiskowych. Może więc zamiast wysyłania garderoby na wysypisko, zafundujemy jej kurację igłą i nitką? Cerowanie, łatanie czy zszywanie były zwykłymi, powszednimi czynnościami za czasów naszych babć, ale wpisują się także w aktualne trendy zrównoważonego rozwoju.
Naprawianie, przerabianie i odnawianie ubrań ma w zasadzie same zalety: to nie tylko duża oszczędność dla naszego portfela, ale i praktyka głęboko ekologiczna. Dając uszkodzonym rzeczom drugie życie, zmniejszamy ilość odpadów tekstylnych i zużywamy mniej zasobów naturalnych, ograniczając jednocześnie nadmierną konsumpcję. Wydłużanie cyklu życia produktów świetnie wpisuje się w ideę kupowania mniej i bardziej odpowiedzialnie oraz w promowanie zamkniętego obiegu w branży odzieżowej. Jeśli jednak wizja szycia i cerowania cię przerasta albo zwyczajnie nie masz na to czasu, nie musisz rezygnować z działania! W takim przypadku powierz cały proces profesjonalistom.
Marka Patagonia od ponad pół wieku wyznacza standardy w zakresie rozwiązań ekologicznych w branży outdoorowej. Jedną z jej flagowych inicjatyw jest program Worn Wear, z powodzeniem wdrażany również w Polsce. Z jednej strony zachęca on do kupowania używanych i profesjonalnie naprawionych ubrań marki, a także odsprzedawania tych już nieużywanych, jeśli nadal są w dobrym stanie. Z drugiej strony to przyjazny system darmowej naprawy uszkodzonych rzeczy, dzięki czemu będą one mogły nadal nam służyć.
Jak to działa w Polsce? Bardzo prosto! Uszkodzony, ale czysty produkt marki (niezależnie od tego, gdzie i kiedy został zakupiony) przynieś do jakiegokolwiek sklepu, który ma swojej ofercie asortyment firmy Patagonia. Pracownicy sklepu dokonają wstępnej oceny jego stanu i zbiorą niezbędne dane, a następnie prześlą go do centrum naprawczego w Amsterdamie, gdzie zajmą się nim eksperci Patagonii. Po kilku tygodniach towar jest stamtąd odsyłany bezpośrednio do klienta. Jeśli okaże się jednak, że naprawa produktu nie jest możliwa, dostaniesz opcję jego zwrotu lub recyklingu. Wszystko na koszt Patagonii. W Polsce darmowe akcje reperowania odzieży outdoorowej są również organizowane w ramach różnych wydarzeń i festiwali oraz poprzez specjalne akcje w sklepach, które prowadzą sprzedaż produktów Patagonii – na profesjonalnych stoiskach ciuch (dowolnej marki) zostanie w miarę możliwości odnowiony, a ty nie zapłacisz za to ani złotówki!
Naprawy i przeróbki nie tylko gwarantują uratowanie ulubionego elementu sportowej garderoby, lecz także nadanie mu absolutnie wyjątkowego charakteru – unikalne łaty i przeszycia sprawią, że spodnie czy kurtka będą jedyne w swoim rodzaju. Daj więc drugie życie outdoorowym ubraniom i włącz się w „naprawianie świata”. Niech dziura w polarze nie będzie końcem jego historii, ale zaledwie początkiem nowego rozdziału waszych wspólnych górskich przygód.
Artykuł sponsorowany