13 stycznia 2023 r. do polskich kin trafi długo wyczekiwany bhutański film „Lunana. Szkoła na końcu świata„. Film nakręcono w najbardziej odległej szkole na świecie, położonej wzdłuż himalajskich lodowców. Można do niej dotrzeć tylko pieszo, wędrując przez osiem dni przez najwyższe góry świata.
AURORA FILMS przedstawia jedną z największych filmowych niespodzianek ostatnich lat – „Lunana. Szkoła na końcu świata” – poruszającą opowieść o sile człowieczeństwa i zaskakujących scenariuszach, jakie potrafi pisać życie.
Tytuł oryginalny filmu: „Lunana: A Yak in the Classroom”
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.
Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.
Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.
„Lunana. Szkoła na końcu świata” łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury. Piękne krajobrazy, muzyka i subtelne poczucie humoru przełożyły się na pierwszą w historii Bhutanu nominację do Oscara.
Prasa o filmie:
Przenikliwy, uduchowiony i trzymający w napięciu film opowiadający o mało znanym obszarze świata. – Joe Morgenstern, Wall Street Journal
Reżyserowi udało się zachować odpowiedni balans pomiędzy subtelnym humorem a afirmującym życie dramatem. – Claudia Puig, FilmWeek
Prostota tego filmu sprawia, że jest on urzekający. – Valerie Complex, Deadline Hollywood Daily
Ten film jest piękną celebracją Bhutanu. – Fletcher Powell, KMUW
Biogram reżysera:
Pawo Choyning Dorji – urodził się w 1983 roku w Darjeeling w Indiach. Bhutański fotograf, reżyser, autor kilku książek fotograficznych. Jego zdjęcia publikowane były w takich magazynach i gazetach, jak „LIFE”, „Esquire”, „VICE” czy „The Wall Street Journal”. Przygodę w kinem rozpoczął jako asystent Khyentse Norbu przy jego filmie „Vara – A Blessing”. W 2016 roku wyprodukował docenioną na festiwalu w Toronto bhutańską fabułę „Hema Hema – King me a song while I wait”. Nominowana do Oscara „Lunana. Szkoła na końcu świata” to jego reżyserski debiut.
Ta przepiękna opowieść o poszukiwaniu szczęścia, z pięknymi widokami w tle była nominowana w tym roku do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film zdobył także ponad 20 nagród na światowych festiwalach filmowych.
Nagrody i festiwale:
2022 – Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscary – Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (nominacja)
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chichester (UK) – nagroda publiczności dla najlepszego filmu
2021 – Festival Cinema Africano Asia e America Latina – nagroda jury dla najlepszego fil-mu
2021 – Film Kunst Messe (Niemcy) – nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs – Nagroda jury w sekcji New Voices/New Visions, Nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Saint-Jean-de-Luz – Najlepszy aktor (Sherab Dorji), nagroda publiczności
2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Innsbrucku – Nagroda jury (Najlepszy film)
2020 – Festiwal Filmowy CinemAsia – Nagroda publiczności
2020 – Festiwal Filmowy Hebden Bridge – Najlepszy film, Nagroda publiczności
2020 – Festiwal Filmowy w Wisconsin – Nagroda publiczności
2020 – Mountain Film Festival – Nagroda NETPAC, Nagroda jury młodzieżowego
2020 – WOW Film Festival – Nagroda publiczności
Informacje i zdjęcia / AURORA FILMS