JUBILEUSZOWY XXXV MEMORIAŁ JANA STRZELECKIEGO W TATRACH

Jubileuszowa, XXXV edycja Memoriału Jana Strzeleckiego w narciarstwie wysokogórskim, otworzyła sezon startowy w Tatrach. W sobotę 11 marca 2023, pomimo bardzo wymagających warunków, zawodnicy zmierzyli się z trasą o długości ponad 13 km i przewyższeniu 1845 m.

Start zlokalizowany był w okolicy Schroniska PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Stąd zawodnicy skierowali się w stronę Kasprowego Wierchu, gdzie tuż przed szczytem czekał na nich odcinek techniczny, który pokonać musieli w rakach. Dalej skialpiniści zjechali do Doliny Goryczkowej, by znów (po pokonaniu w rakach kolejnego odcinka technicznego) wbiec na Kasprowy Wierch i… powtórzyć całą pętlę. Następnie z Kasprowego Wierchu startujący zjechali do mety zlokalizowanej w okolicy schroniska PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej.

Memoriał Jana Strzeleckiego to jedna z sześciu imprez sportowych zaliczanych do Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim Polskiego Związku Alpinizmu. W pierwotnej wersji trasa zawodów miała rozpoczynać się nad Morskim Okiem i wieść przez Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Pięciu Stawów, Kozią Przełęcz i Zawrat. Ambitne plany organizatorów pokrzyżowała pogoda – ze względu na prognozowane na sobotę warunki atmosferyczne oraz wzrastające zagrożenie lawinowe, po konsultacji z TOPR, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu zmagań na trasie awaryjnej.

W Memoriale wzięło udział 81 zawodników z Polski i Słowacji, w tym 7 juniorów, którzy do pokonania mieli nieco krótszy odcinek. Zawodnicy startowali indywidualnie. Wśród kobiet zwyciężyła Iwona Januszyk, pokonując trasę w czasie 2:03:47.90. Drugie miejsce zajęła Beata Lassak, a miejsce trzecie – Olga Łyjak. Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zdobył Jan Elantkowski, który ukończył zawody z czasem 1:53:43.42. Tuż za nim na mecie pojawił się Jakub Bachleda-Księdzularz, uzyskując wynik 1:53:44.10. Trzecie miejsce na podium zajął Karol Karpierz.

Organizowane przez Klub Wysokogórski Kraków zawody nie mogłyby się odbyć bez pomocy ponad 50 wolontariuszy – w tym ratowników TOPR i GOPR, sędziów PZA w narciarstwie wysokogórskim oraz członków KW Kraków i KW Zakopane. Organizatorzy pragną podziękować za gościnność także Schronisku PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki i Schronisku PTTK „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej oraz sponsorom.

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim – Karkonoski Vertical odbędą się w Karpaczu 18 marca 2023 r.