24 października startują 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, a w ich ramach, już po raz czwarty – Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej.
Jak co roku pod koniec października, czekamy na Was na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej to jak co roku spotkania z autorami, warsztaty i opowieści o wyprawach – tych bliższych i tych dalszych.
Podczas poprzednich edycji Festiwalu ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty z ratownikami GOPR, więc i tym razem je zaplanowaliśmy. Zaczynamy od warsztatów dla najmłodszych, a później zapraszamy dojrzalszych gości. Dowiecie się jak zaplanować bezpieczną wycieczkę w góry, co ze sobą zabrać i jak zachować się w „podbramkowej” sytuacji, której nie przewidzieliście. A o wszystkim opowiedzą ludzie, którzy jak nikt inny znają górskie zagrożenia i wiedzą jak sobie z nimi radzić.
Na czwartek i piątek przygotowaliśmy też serię spotkań i warsztatów dla … poszukiwaczy skarbów. Mowa o skarbach z dalekiej przeszłości – minerałach i skamieniałościach. Jak i gdzie ich szukać, a przede wszystkim czym są, skąd się wzięły i które są najcenniejsze.
W piątek odbędą się też spotkania z ekspertami od bushcraftu i survivalu. Mogłoby się wydawać, że takie umiejętności giną wraz z postępem cywilizacji, ale to co dzieje się wokół nas, sprawia, że coraz więcej ludzi interesuje się tym jak przetrwać mając minimalne zasoby.
Na Festiwalu pojawią się też postaci znane z wirtualnego świata outdooru. Hasające Zające, czyli Justyna i Krystian Zając, którzy przemierzyli chyba wszystkie szlaki turystyczne Polski, i Aleksandra i Daniel Sienkiewiczowie, czyli Loverowi, patrzący na świat z perspektywy dwóch kółek.
Udało nam się również namówić na spotkanie w ramach Festiwalu człowieka niezwykle zajętego – Krzysztofa Wielickiego. Drugi polski zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, będzie podpisywał swoją biografię w sobotę, od 17, a godzinę później zasiądzie na scenie, żeby w rozmowie z Piotrem Drożdżem opowiedzieć o tym, o czym w książce nie przeczytacie.
Oczywiście nie zabraknie, przez cały czas trwania Festiwalu, dobrej książki. Przywieźliśmy na targi dużo dobrej górskiej i podróżniczej literatury, więc jeśli macie jeszcze miejsce w biblioteczce, albo ciekawi was ten niezwykły, górski świat i chcecie wybrać się w daleką podróż, choćby na kartach książki – zapraszamy do nas.
Czwartek, 24 X
11:00 – 13:00 Warsztaty GOPR – mały ratownik – warsztaty dla najmłodszych
Strefa Autora 3 w Hali Dunaj
14:00 – 16:00 Warsztaty GOPR – przygotowanie do bezpiecznej turystyki w górach
Strefa Autora 3 w Hali Dunaj
14:00 – 14:50 Minerały, skały i skamieniałości Polski
Scena w Hali Dunaj
15:00 – 15:50 KANION COLCA – Najgłębszy na Ziemi: POLSKIE ODKRYCIE XX Wieku
Scena w Hali Dunaj
15:00 – 16:00 Andrzej Marcisz – podpisywanie książek
Hala Dunaj – stoisko B76
16:00 – 16:50 Żelazne percie Tatr / Andrzej Marcisz
Scena w Hali Dunaj
Piątek, 25 X
12:00 – 13:00 Agnieszka Konior, Anna Hojwa – podpisywanie książek
Hala Dunaj – stoisko B76
12:00 – 13:00 Warsztaty survivalowe – czyli jak się przygotować do wyjścia w teren / Paweł Frankowski, Marian Wyrzykowski
Strefa Autora 3 w Hali Dunaj
13:15 – 14:15 Warsztaty survivalowe DIY – zrób to sam! stwórz przedmioty niezbędne do przetrwaniateren / Paweł Frankowski, Marian Wyrzykowski
Strefa Autora 3 w Hali Dunaj
14:00 – 15:00 Hasające Zające czyli Justyna Zając i Krystian Zając – podpisywanie książek
Hala Dunaj – stoisko B76
14:30 – 16:00 “Jaki to kamień?”. Warsztaty geologiczne
Strefa Autora 3 w Hali Dunaj
16:30 – 18:00 “Skamieniały świat”. Warsztaty geologiczne
Strefa Autora 3 w Hali Dunaj
Sobota, 26 X
17:00 – 18:00 Krzysztof Wielicki – podpisywanie książek
Hala Dunaj – stoisko B76
18:00 – 19:00 Krzysztof Wielicki: Mój Wybór – rozmowę prowadzi Piotr Drożdż
Scena w Hali Dunaj
Niedziela, 27 X
15:00 – 16:00 Loverowi – podpisywanie książek
Hala Dunaj – stoisko B76
16:00 – 17:00 Poznaj najpiękniejsze szlaki rowerowe Polski / Aleksandra i Daniel Sienkiewiczowie – Loverowi
Scena w Hali Dunaj