Jak co roku, przez dwa dni, w zakopiańskim kinie „Sokół” będzie można zażyć potężnej dawki górskiej kultury. Od 9:00 do 18:00 w sobotę 21 września i od 9:00 do 13:00 w niedzielę, 22 września, zobaczycie na dużym ekranie najlepsze nowe filmy górskie. Natomiast niedzielne popołudnie to prawdziwa gratka dla fanów górskiego kina, bo zaprezentowane zostaną obrazy nagrodzone w czasie poprzednich edycji festiwalu.
Klasyczny festiwal górski to nie tylko filmy, ale również – a może przede wszystkim – spotkania z osobistościami wertykalnego świata. Po sobotniej porcji filmów, na scenie pojawią się festiwalowi goście. Pierwsze spotkanie będzie rozmową ze znakomitymi wspinaczami i autorami cenionych przewodników po Tatrach – Andrzejem Marciszem i Damianem Granowskim, którzy opowiedzą o swojej filozofii pracy nad takimi wydawnictwami i wskażą najciekawsze, ich zdaniem, opisane cele.
Drugą prelekcją będzie rozmowa z Olgą Łyjak, znakomitą górską biegaczką spod znaku ultra, która dopiero co pobiła kobiecy rekord przejścia Wielkiej Korony Tatr. Podzieli się z publicznością wrażeniami z tej i innych swoich górskich eskapad, podczas których testowała granice swojej wytrzymałości.
W sobotni wieczór publiczność spotka się także z człowiekiem, którego wyczyny od dawna elektryzują wszystkich śledzących ekstremalne górskie aktywności. Gościem Mocy Gór będzie bowiem Filip Babicz, autor wielu wybitnych tatrzańskich i alpejskich przejść, rekordowego biegu Orlą Percią i jeden z najlepszych na świecie specjalistów od drytoolingu. Filip wprawił niedawno w osłupienie cały górski świat, pokonując cztery granie Matterhornu w obłędnym czasie niespełna ośmiu godzin. Zakopiański festiwal jest niepowtarzalną okazją, żeby posłuchać jego opowieści o tym nieprawdopodobnym wyczynie.
Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu ogromną popularnością cieszyły się wyjścia w Tatry i spacery po Zakopanem. Takie aktywności pojawiły się w programie MOCY GÓR i w tym roku, i tak samo jak poprzednio, są przygotowywane przy współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Tatrzańskiego i Polskich Kolei Linowych. Będzie można odbyć – oczywiście bezkrwawe – safari na szczycie Kasprowego Wierchu, odwiedzić najnowszą placówkę edukacyjną TPN – Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia albo spacerować po Zakopanem szlakiem Witkacego i Malczewskiego. Słowem – będzie coś dla ducha i coś dla ciała.
Skoro o ciele mowa, to warto zaznaczyć, że festiwal połączył siły z inną zakopiańską imprezą o wieloletniej tradycji – Tatrzańskim Biegiem pod Górę. Już po raz siedemnasty startujący w nim będą się mierzyć z niezbyt długą, ale wcale niełatwą trasą prowadzącą na szczyt Kasprowego Wierchu. Bieg startuje w sobotę, 21 września o 10:00 z Ronda Jana Pawła II, więc pozostanie sporo czasu, żeby popołudnie spędzić w wygodnych fotelach kina „Sokół”.
Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na mocgor.pl